Městys Dalešice

Tajemství věže kostela v Dalešicích

Od konce srpna letošního roku probíhá oprava plechové části věže farního kostela sv. Petra a Pavla v Dalešicích. Po postavení složitého lešení se v září rozběhly práce na odstranění prorezivělého plechového pokrytí vrcholové části věže a na výměně hnilobou napadených dřevěných částí ukrytých pod plechovým krytem. Během prací na věži byla snešena i makovice spolu s vrcholových křížem a vydala tajemství, které ukrývala od roku 1935, tedy po dobu 87 let, ve výšce 40,5 metrů od země.

Komisionálního otevření tubusu a zhodnocení jeho obsahu na úřadě městyse se účastnili pracovníci Okresního muzea, Okresního státního archivu, správce ŘK farnosti, zástupce Brněnského biskupství, starosta městyse a kronikář městyse Dalešice.

Věžní makovice obsahovala kovový tubus dlouhý 25 cm o průměru 5 cm. A také malý balíček o rozměrech 20 x 10 x 1 cm, zabalený patrně v pergamenu, převázaný motouzem, jehož uzel byl opatřen pečetí.

Tubus byl doslova napěchován řadou písemností a obsahoval také 15 kusů různých mincí, sadu fotografických pohlednic a dvě sady tzv. svatých obrázků. Vše bylo srolováno  v kovovém tubusu, jež byl opatřen dvěma štítky. Jeden   s nápisem – „Znovu kryto 1935“ a druhý s nápisem - „Továrna kovo a dřevoprůmyslu JAR. M. NOVOTNÝ Moravské Budějovice,“ to je název firmy, která  opravu věže v roce 1935 prováděla.

Písemnosti v tubusu:

Dvojlist formátu A3 je německy popsaný na třech stranách od dalešického faráře Antonína Dašovského z roku 1876. Je opatřený razítkem a farní pečetí.

Další listina je psána česky a datována rokem 1930. Sepsal ji zdejší farář Jan Gabmayer a je rovněž opatřena razítkem dalešické farnosti. Obsahuje kromě popisu opravy, kterou byl nový nátěr plechové krytiny, také údaj o dohodnuté ceně za provedení nátěru. Z údajů o Dalešicích jsou jmenovitě uvedeni – starosta městyse, správce zbytkového statku, kostelní hospodáři, členové kostelního konkurenčního výboru a počet domů v Dalešicích v roce 1930.

Z téhož roku je list, který sepsali ti, kdož nátěr věže provedli. Nátěr plechové báně trval 14 dní a prováděli jej dva učni, a jak uvádějí, tuto práci vykonali pouze ze žebříků a bez cizí pomoci. Oba byli z Mikulovic u Znojma.

Dalším dokumentem z tubusu je oboustranně popsaný list formátu A4, který sepsal v roce 1935 při poslední opravě věže dalešický farář Eduard Sommer. Uvádí firmy, které provedly práce tesařské a práce klempířské, že práce na věži trvaly dva a půl měsíce, výši nákladů na opravu a kdo je uhradil. Dále v tomto dokumentu uvádí jména kostelních hospodářů i jména členů kostelního konkurenčního výboru. Z dokumentu se dozvíme jméno starosty městyse, starosty spořitelny Raiffeisenky, starosty, velitele a podvelitele hasičů a majitele zbytkového statku.

Zajímavými údaji jsou počty obyvatel a počty domů v obcích dalešické farnosti,  jména správců škol a počty školních dětí v Dalešicích, ve Slavěticích i ve Stropešíně a jakého jsou náboženského vyznání.

Neméně zajímavá je zmínka o probíhající opravě kaple sv. Kříže, kdy šindel byl nahrazen plechovou krytinou a také, že Emil Coufal, rolník z Dalešic agitoval proti opravě kostelní věže.

Jedna sada svatých obrázků je evidentně staršího data, do tubusu byla zřejmě vložena v roce 1876 a jejich stav je dosti špatný. Druhá sada obrázků, novější a  v zachovalém stavu, byla vložena až v roce 1935.

Fotografické černobílé pohlednice pořídil v roce 1935 hrotovický fotograf Karel Chrást. Na pohlednicích jsou záběry na Dalešice pořízené z věže kostela. Nejzajímavějším obrázkem je pohled na kostel se složitým  lešením při opravě věže.

Mince, které obsahoval tubus, jsou různé hodnoty a stáří. Nejmladší je prvorepubliková pětikoruna.

Kopie všech dokumentů budou nazpět vloženy do tubusu a následně vsunuty do věžní makovice. Originály budou předány do Okresního státního archivu.

Nové dokumenty a předměty ze současnosti spolu s poselstvím budoucím generacím, budou vloženy do nově zhotoveného tubusu a poté vsunuty do věžní makovice, která tak bude obsahovat tubusy dva.

Opětné vyjmutí obsahu makovice se předpokládá za velmi dlouhou dobu, neboť garance současné opravy je minimálně 150 let.

Fotky, pro zobrazení klikni na odkaz níže.

mestys/fotografie/rok-2022-1/tajemstvi-veze-kostela-v-dalesicich-392cs.html

dnes, sobota 27. 4. 2024